
Лизингът е сложна финансово – търговска операция с много участници, за която е написано много, но настоящата статия има по – скоро практически характер. Затова ще се постараем да избягваме сложна терминология и скучни факти. Все пак трябва да се даде някакво определение за лизинг и то е: Това е форма на финансов кредит, при която собственикът (лизингодател) предоставя на трето лице (лизингополучател) вещ (обект на лизинг) за ползване, посредством договор за наем, за предварително фиксиран срок, срещу заплащане на определено възнаграждение (лизингови вноски).
Обект на лизинга могат да бъдат: движимо имущество – автомобили и машини или недвижими имоти – сгради и терени.
Характерно за този вид сделки е, че:
-
Лизингодателя запазва правото си на собственост над веща, но съгласно договорът за лизинг, лизингополучателят ползва съответния предмет или обект, като получава облагите от него съгласно клаузите описани в договора.
-
Лизингодателя няма право да възпрепятства лизингополучателя да използва актива, докато се спазват предварително договорените условия на ползване.
-
Лизингополучателят няма право да продава или да преотдава под наем вещта, освен ако в договорът не е посочено друго. Срокът на лизинга варира според вида на вещта, но обикновенно е между 3 и 6 г.
Има различни класификации на лизинга, но най – често срещаните са финансов и оперативен лизинг.
Финансов Лизинг
При финансовият лизинг собствеността се прехвърля на лизингополучателя в началото на срока на лизинга и предоставя възможност след изтичането на срока на договорът, той да добие пълно право на собственост.
Оперативен Лизинг
При оперативния лизинг, лизингодателя запазва правото си на собственост над вещта, като я отдава под наем, но лизингополучателя няма право да я придобие след изтичане на срока на договора. При този лизинг, ползвателя прави единствено разходи за месечена вноска за лизинга. Подходящ е при лизинг на леки автомобили, тъй като може да се планират предварително разходите. Често в лизинговата вноска са акумулирани всички разходи свързани с консумативите на автомобила – масла, гуми и т.н.
Като финансова операция, лизинга има положителни и отрицателни страни. За да ги откроим, трябва да го сравним с алтернативните източници за финансиране – собствени средства или банков кредит:
Предимства на Договора за Лизинг
-
Едно от основните предимства на договорът за лизинг е, че одобрението става по лесен и достъпен начин, без допълнителни изисквания за обезпечение (гаранция) от страна на лизингополучателя. Ниските лихвени нива при лизинговите договори позволяват запазването на опцията от „кредитиране“ за други нужди, което повишава гъвкавостта при вземането на решение за покупка.
-
Важен плюс е също възможността лизингополучателят да се възползва от различни данъчни облекчения (за юридически лица). Фирми със сравнително малък капитал имат лесен достъп до желаният актив, като е необходимо да заплатят само авансова вноска за него и да се възползват от облагите, които той носи.
Недостатъци на Договора за Лизинг
-
Сред слабите страни на лизинга трябва да се отбележи, че това е финансова услуга, при която ползвате и изплащате нещо, на което не сте вие собственик. Също така това е услуга, която увеличава задлъжнялостта. Това предполага финансови разходи за срока на лизинга, без значение от бъдещото финансово състояние на лизингополучателя.
-
Друга слабост е, че при лизинга има допълнителни разходи, свързани със застраховане на ползваната вещ. Отделно има разходи съпътстващи самата сделка – такси за Централен регистър на особените залози, нотариални такси при употребявани активи т.н.
Като цяло лизингът предоставя лесен и бърз начин за придобиване на желаната вещ, с минимални първоначални разходи и документация.