Използването на Безпилотни Летателни Апарати или за по-кратко Дронове става все по-популярно през последните няколко години. Една част от дроновете се използва за търговски цели и намира широко приложение в различни сектори от стопанския и социалния живот, като геодезистки проучвания, селскостопански изследвания, продажба на недвижими имоти, в областта на рекламата, фотографията, кино индустрията, военните обучения и гражданската защита. Друга част от дроновете биват използвани с чисто любителски и развлекателни цели.
Независимо дали е търговска или развлекателна употребата им, важно е да се знае, че при управлението на дроновете може да се сблъскате с определени рискове. Тези, които използват дронове за бизнес цели, трябва да бъдат особено внимателни по отношение на редица обстоятелства. За да могат да минимизират евентуално настъпили събития, както и произтичащите от тях последици, много собственици защитават своите интереси сключвайки застрахователна полица за дронове. Към момента можем да предложим застрахователно покритие само на дронове, използващи се с търговски цели и с до 25 кг. излетна маса.
Предвид факта, че използването на безпилотни летателни апарати и в нашата страна набира все по-голяма популярност, ние от Мусала Иншуранс Брокер, можем да осигурим надеждна застрахователна защита, посредничейки си с един от най-големите, тясно специализирани в застраховането на дронове, застрахователен брокер Cover Drone – John Heath (UK) Limited. Това успешно тригодишно сътрудничество се поражда от факта, че в България все още няма Застрахователна компания, която да подписва тези рискове.
Подобно на автомобилната застраховка, застраховката на безпилотни летателни апарати осигурява покритие за материални щети върху корпуса на самия дрон и финансова защита в случай на искове на трети страни за причинени имуществени щети или телесни наранявания. Дори и да имате голям контрол върху управлението на вашия дрон, инциденти могат да се случат по всяко време. Може да се разсеете и неочаквано да загубите контрол над вашия безпилотен летателен апарат, той може да се отклони от курса си и да навлезе в тълпа, или да се повреди и да падне. В такива ситуации ако Вашия дрон се нуждае от ремонт или подмяна в случай на пълна загуба, включително и изчезване, Вашата застраховка ще покрие тези разходи. Застрахователят изплаща обезщетение за пълното му възстановяване, приспадайки договореното в полицата самоучастие. Застрахователната стойност на дрона при покритие на корпуса се определя на база фактурна стойност, към която могат да се добавят допълнително прикачено оборудване, както и наземно такова като камери, дистанционни управления, монитори и др.
В другия случай- ако дронът кацне или падне върху човек или нечия чужда собственост или се блъсне в нечие превозно средство, Вие, в качеството си на собственик, следва да носите отговорност за причинените имуществени и неимуществени щети. При такава ситуация полицата ще осигури защита срещу претенции на трети страни за телесни наранявания или имуществени щети. Подобно на повечето полици и тук има различни нива на покритие. Това което ние можем да предложим като лимит на отговорност започва от 1 300 000 евро и се достига до 10 000 000 евро. Към застраховки Отговорности можем да добавим и Отговорност на работодателя, която би покрила телесни наранявания на персонала на фирмата оператор на дрон.
Освен основните покрития, които можем да предложим на нашите клиенти, съществуват и по-екзотични, които стават все по-популярни в САЩ и в някои европейски страни. Например, има действаща застраховка, която покрива нарушаване на личното пространство и нарушаване на правата на поверителност. Издаването на такава полица може да бъде полезно, ако летите над частна собственост и правите снимки. Съществува вероятност да бъдете съден от собственика на имота за нарушаване на поверителността.
Колко струва застраховката на Дрон?
Подобно на всички останали застрахователни полици, точната сума която ще платите за застраховката на безпилотен летателен апарат, ще зависи от застрахователната сума на дрона, размера на покритието от което се нуждаете, територията над която ще лети дрона, целите за които ще се използва, квалификацията на лицата, които ще го управляват. Застрахователната полица се издава за срок от една година.
От началото на тази година, съгласно Чл. 7 от Регламента (ЕИО) №2407/92 на Съвета от 23 юли 1992 г. за лицензиране на въздушните превозвачи се изисква въздушните превозвачи да бъдат застраховани при поемане на отговорност в случай на злополука, особено по отношение на пътници, багаж, товари,поща и трети лица.
Днес дроновете се използват за всякакви дейности, от събиране на информация за бедствени положения до доставяне на пици. Без значение за какво използвате дрона си, надяваме се сте разбрали колко е важно да подсигурите неговата и своята защита. А ние се ангажираме с предоставянето на най-висок стандарт при обслужването Ви!